Archives

What’s for breakfast?

One of the most common questions I am asked when I mention my ridiculously low budgeted amount for groceries is 

WHAT DO YOU EAT????

The second question is usually “Are you an extreme couponer?” No, no I am not. I used to coupon, but with 5 kids, one in high school and 2 homeschooled, I don’t have time for that. I wish I did. 🙂

Naturally if you are not spending a fortune on groceries, people assume you are eating crap. I can assure you, there is no crap buying here. Why buy crap when you can make crap for free? 

Okay, that was in poor taste. Sorry. :hangs head in shame:

I was talking about chocolate chip cookies. Promise. 

Let’s get back to what we eat. I think one lie that I bought into for many years is that we need variety. I used to stockpile 12 different kinds of cereal. I think I stopped doing that, because I stopped couponing and then I just couldn’t get a good deal. My kids love Fruit Loops, but they don’t need Fruit Loops. If they want Cocoa Crispies, they buy Cocoa Crispies with their own money. 

I’m really good at going off on a tangent. Variety. Focus. We pretty much eat the same thing for breakfast most of the time:

  • Cream of Wheat (my husband’s current kick) There are 24 servings in one box, so it lasts about a month. – $4 (at the most)
  • Oatmeal – With my cholesterol issues, oatmeal is my breakfast of choice at least 4/5 of the weekdays. Our local grocery store has it on sale for 69 cents a pound in the bulk section. I buy the thick cut oats and stock up when it’s on sale. 
  • Cheerios – I keep one box on hand, because my teen likes it and it lasts about a month. A large box is about $3.50
  • Eggs – $7 for 5 dozen. One will last a full month.
  • Potatoes – $2 for a 10 lb bag, unless it’s on sale in a larger size. I buy two for a month. I like to make this at the beginning of the week, then the kids or my husband can just pop it in the microwave for a quick breakfast. Her prices and portion sizes seem to be a bit higher than mine. I make 10 servings from one recipe and calculated that each serving costs about $0.50
  • Pancakes – I use this recipe. We rarely have pancakes, but when we do, it’s a weekend. 

The above is what we generally eat. We always have fruit, veggies and yogurt on hand. Every once in a while we will make omelettes. Charlee, the baby, likes to eat bananas and cottage cheese for breakfast. Piper sticks with toast. In our house, everyone is on their own schedule and pretty much on their own for breakfast. 

I’ve found that keeping breakfast simple makes the mornings easier. Us Dixons are creatures of habits anyway and once we find something we like, we usually stick with it.

While we don’t have an enormous amount of variety in our breakfasts, as individuals, we don’t indulge in a lot of unhealthy breakfast items. Every once in a while I throw in a surprise breakfast item. In fact, I plan on making this for my husband this week. I just want to know if it’s good.  

What do you eat for breakfast? 

Advertisements